Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Policja apeluje: przed nami słoneczny weekend - wszyscy zadbajmy, aby był bezpieczny na drogach


Dobre warunki pogodowe i dobra pogoda zachęcają większą liczbę kierowców do wyruszenia w drogę. Słoneczna pogoda sprzyja także częstszym łamaniu przepisów, a tym samym zwiększa liczbę wypadków drogowych. 

Zachodniopomorscy policjanci apelują o ostrożność, szczególnie podczas poruszaniu się po drogach, bezpieczeństwo mieszkańców i turystów odwiedzających nasze województwo jest dla nas najwyższym priorytetem.

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu wśród natury. Dlatego w czasie wakacji spodziewamy się dużego ruchu w obszarach nadmorskich oraz na drogach dojazdowych do nadmorskich miejscowości naszego województwa. Policja drogowa zajmie się wszystkimi wykroczeniami, zwłaszcza tymi najbardziej niebezpiecznymi, w tym przekroczeniem prędkości.

Kierowcy, którzy spożyli alkohol lub podobne substancje, również będą mieli zakaz uczestniczenia w ruchu drogowym. Na drogach pojawią się także grupy SPEED Police, których głównym zadaniem jest wykrywanie kierowców zachowujących się szczególnie niebezpiecznie i popełniających szczególnie niebezpieczne przestępstwa. takie jak:
  • przekroczenie prędkości,
  • nieustąpienie pierwszeństwa,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • niewłaściwe zachowanie na przejściach dla pieszych,

Przejawy przestępstwa Przestępstwo i inne drobne wykroczenia mające wpływ na wystąpienie wypadków drogowych. W okresie od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. na terenie naszego województwa miało miejsce 4291 wypadków drogowych, z czego w 150 wypadkach zginęło 15 osób, a 173 zostało rannych. W okresie zbierania danych w roku 2023. Doszło do 3941 wypadków drogowych, w tym 3808 wypadków drogowych, w tym 133 wypadki, w których zginęło 16 osób, a 152 zostały ranne. Przypominamy, że każda grupa uczestnicząca w ruchu drogowym ma swoją specyfikę, dlatego bezpieczne zachowanie podczas uczestnictwa w ruchu drogowym wymaga od każdej osoby zdrowego rozsądku i wzajemnego szacunku.

Nie zapomnijcie wybrać się w trasę!

Zaplanuj trasę przed podróżą. Należy dostosować godziny odjazdów i powrotów, aby uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta.
Przed wyjazdem należy sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) oraz upewnić się, czy umowa ubezpieczenia jest nadal ważna oraz czy pojazd posiada przegląd techniczny.
Dodatkowo należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł.

Koniecznie zabierz ze sobą w bagażniku trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i koło zapasowe.

Przed jazdą pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa i poproś o to innych pasażerów. Dzieci w wieku do 12 lat i o wzroście nieprzekraczającym 150 cm muszą być umieszczone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przeznaczonym do tego celu.
Nie spiesz się w podróży. Najlepiej jechać z bezpieczną prędkością, stosować się do poleceń i zakazów wynikających ze znaków, znaków drogowych oraz poleceń kompetentnych osób.


Pamiętajmy także o zachowaniu kultury podczas jazdy.

Gdy już bezpiecznie dotrzemy na miejsce, wybierzmy odpowiednie miejsce parkingowe.
Pamiętaj o dokładnym zamknięciu okien, drzwi, bagażnika i wyjęciu z samochodu cennych przedmiotów. Wszystkie przedmioty osobiste najlepiej trzymać poza zasięgiem wzroku, w schowku lub bagażniku.

Zachodniopomorska Policja życzy udanego oraz bezpiecznego wypoczynku

Prześlij komentarz

0 Komentarze