Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Pół MILIARDA złotych na realizację wspólnej strategii Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego


Największe pod względem wagi finansowej porozumienie terytorialnej zawarte. Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego będzie mieć do dyspozycji kwotę ok. 500 milionów złotych na realizację unijnych projektów. To środki m.in. na termomodernizację, zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego czy rewitalizację terenów zielonych. We wtorek, 2 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim podpis na dokumencie złożyli: marszałek Olgierd Geblewicz, prezydent Szczecina Piotr Krzystek i skarbik SOM Teresa Dera. Jakie konkretne inwestycje zostaną zrealizowane? Zamieszczamy listę projektów.

Samorządy tworzące SOM korzystać będą z unijnego instrumentu w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), zasilanego m.in. środkami z programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Zawierane porozumienie terytorialne zagwarantuje środki na realizację przygotowanej przez samorządy SOM strategii ponadlokalnej i wesprze osiąganie celów, określonych wspólnie przez samorządy współtworzące obszar metropolitalny Szczecina. To rozległy powierzchniowo i niejednorodny obszar od Bałtyku po Szczecin i dalej aż po Gminę Gryfino.

– W ramach inwestycji terytorialnych na całe województwo przeznaczamy 1 miliard 300 milionów złotych. Na realizację 55 projektów SOM, które zostały między partnerami uzgodnione trafi pół miliarda złotych. Z tego miejsca chciałbym podziękować za dobrą, merytoryczną współpracę oraz zdolność porozumienia – mówił przed podpisaniem porozumienia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Około 500 milionów złotych, które Zarząd Województwa przeznaczył na realizację ZIT SOM, pozwoli na współfinansowanie 55 priorytetowych przedsięwzięć obejmujących takie zadania jak: zakup niskoemisyjnych autobusów, budowa tras rowerowych, projekty termomodernizacyjne w obiektach użyteczności publicznej, rozwój usług społecznych. Pełna lista projektów poniżej.

– Realizacja celów zielonych to cel, na którym nam, ale i Komisji Europejskiej zależało. Bardzo się cieszę, że na liście znalazło się sporo projektów termomodernizacyjnych. Efektywność energetyczna to nasze wspólne wzywanie. Cieszy mnie też rewitalizacja terenów zielonych. Wiemy, jak bardzo potrzebne są zielone płuca dla naszych miast i aglomeracji. Cieszy też rozwój ścieżek rowerowych. We wspólnej strategii został zaznaczony także rozwój niskoemisyjnego transportu i cele społeczne – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Z kolei prezydent Szczecina i Przewodniczący Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Piotr Krzystek podkreślał, że przygotowanie strategii i projektów poprzedziła długa i niepozbawiona emocji dyskusja, ale dziękuje za współpracę i kreatywność.

– To ważny moment w naszej pracy samorządowej. Cieszę się, że środki przewidziane na szczeciński ZIT są podzielone. Każda z gmin – niezależnie od wielkości – partycypuje w tym wielkim torcie środków unijnych. Te środki będą służyły rozwojowi samorządów, będą służyły mieszkańcom. Myślę, że wiele kolejnych problemów rozwiążemy – podkreślał prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Dzięki środkom unijnym, które otrzymujemy widzimy, jak pięknieją nasze samorządy, jak wiele obiektów powstaje, ile programów jest realizowanych. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że polskie samorządy już niczym nie różnią się od tych z tzw. starej Unii Europejskiej.

Wśród przedsięwzięć objętych porozumieniem związanych ze Szczecinem znajduje się np. budowa kładki pieszo-rowerowej nad ul. Struga, budowa infrastruktury rowerowej w ciągu ul. Bogumińskiej, zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego, zagospodarowanie terenów nadwodnych, przebudowa i rewitalizacja placu Batorego czy inwestycje w obszarze Starego Miasta Szczecina (fragment ulicy Koński Kierat) czy utworzenie centrum usług społecznych.

Stowarzyszenie SOM tworzą: Gmina Kobylanka, Gmina Stare Czarnowo, Gmina Police, Gmina Dobra, Gmina Goleniów, Gmina Kołbaskowo, Gmina Gryfino, Gmina Miasto Szczecin, Gmina Miasto Stargard, Gmina Stargard, Gmina Nowe Warpno, Powiat Policki, Gmina Stepnica, Gmina Miasto Świnoujście i Województwo Zachodniopomorskie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze