Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Wodór napędzi rozwój miast


Jaka ma być energia miasta przyszłości? Czy po ulicach będą jeździć auta bezemisyjne? Czy system ciepłowniczy będzie ogrzewał domy, firmy bez emisji spalin? Z inicjatywy burmistrza Wałcza Macieja Żebrowskiego miasta Wałcz po raz kolejny było miejscem spotkań osób z Polski na temat zarządzania energią miasta i zielonej energii. Te wyzwania są przed każdym miastem. W czasie wydarzenia podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy regionami zachodniopomorskim i wielkopolskim na rzecz wodoryzacji.

Deklarację podpisali członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska i członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. Sygnatariuszami porozumienia są także marszałkowie województw dolnośląskiego i lubuskiego.

– Wałcz jest wyjątkowym miejscem na mapie Pomorza Zachodniego, w którym tak dynamicznie rozwijają się odnawialne źródła energii. Warto wiedzieć, że Wałcz ma jeden z najwyższych wskaźników w kraju i województwie w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jeśli chodzi o dostęp do OZE – mówiła A. Bańkowska. – Podpisane w Wałczu porozumienie ma na celu dołączenia Polski do wodorociągu. Na dnie Bałtyku ciągnie się nitka z Finlandii, ale niestety omija Polskę. Podejmujemy wszelkie starania, żeby Polska została do tego źródła energii również podłączona. Ponieważ mamy dostęp do morza i gazoport w Świnoujściu, lobbujemy za tym podłączeniem i przesyłaniem wodoru także w inne części Polski. Inne samorządy są tym również zainteresowane, czego wyrazem jest obecność dzisiaj w Wałczu samorządowców z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.

- Dziś inwestor szuka zielonej energii by przeprowadzić proces budowy zakładu. Gdzie na Pomorzu Zachodnim są takie miejsca najlepszym adres będzie Centrum Inicjatyw Gospodarczych Województwa Zachodniopomorskiego. Przed miastami takimi jak Wałcz, Nowogard czy Myślibórz lub Dębno jest duża szansa na pozyskanie inwestorów, gdyż jest dostęp do oze. Pomorze Zachodnie będzie źródłem energii dla Polski w tym dla Dolnego Śląska. Współpraca pomiędzy regionami jest niezbędna w zakresie pozyskiwania i transportu wodoru. Sam transport może odbywać się na Odrze i Warcie - przekonuje Łukasz Szeląg, prezes Wałbrzyskiego Klastra Energii i Wodoru.

– Cieszę się, że spotkamy się tutaj ponadregionalnie. Wałcz zawsze leżał na rubieżach województw, dzisiaj okazuje się, że to może być atut, bo dzięki temu wszyscy mają tak samo blisko i tak samo daleko, aby podpisać dzisiejsze porozumienie dla rozwoju naszego kraju. Wodór to przyszłość, ma ogromne znaczenie dla gospodarki całej Polski – mówił burmistrz Maciej Żebrowski. – Cieszę się, że tematy, o których mówimy już od ładnych paru lat: czyli zmianie technologii ogrzewania, napędzania taboru miejskiego i zasilania w energię firm, znajdują odzwierciedlenie także w dużych projektach ogólnokrajowych. Wałcz chce być częścią tej transformacji.

W czasie konferencji przedstawiono rozwiązania polskiej firmy Elmech ASE.

Wałcz jest liderem w budowaniu potencjału wodorowego miast. 3 lata temu podpisał porozumienie ze startupem Polską Grupą Wodorową w Gnieźnie na dostarczanie wodoru, dwa lata temu zainicjował powstanie Międzyregionalnego Centrum Transferu Zielonych Technologii w Wałczu z podmiotami z całej Polski i Wielkiej Brytanii. Działania miasta mogą inspirować rozwój innych w Polsce.

W czasie konferencji dr Andrzej Montwiłł przedstawił potencjał Pomorza Zachodniego w zakresie OZE. Agnieszka Spirydowicz z ZKlastra przedstawiła proces transformacji Dolnego Śląska oraz prototyp samochodu elektrycznego EVAN ze Zgorzelca. Marcin Filder z ARP E-VEHICLES przedstawiał efekt wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów, którego efektem jest autobus. Krzysztof Burda z Polskiej Izby Rozwoju Elektrombilności przedstawiał możliwości budowy systemu ładowarek samochodwoych wzdłuż budowanej s10. Bartosz Marciniak z Smarte przedstawiał możliwości wdrożenia działań oszczędzających energię dla miast i firm. Ciepłownia w Wałczu korzysta już z takich rozwiązań. Dziś miasta stają przed wyzwaniem wymiany oświetlenia na energooszczędne i minimalizujące wpływ na środowisko. Jak dobrze oświetlić miasto i nie zakłócać warunków do życia dla zwierząt mówił ekspert do oświetlenia Marcin Szewczyk z Fundacji na Rzecz Rozwoju Polski Zachodniej we Wrocławiu.
Dr Paweł Włoch z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie mówił o potencjale zielonej gospodarki dla biznesu. Wystąpienie wzbudziło emocje w dyskusji, które były kontynuowane w kuluarach.

Prześlij komentarz

0 Komentarze