Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Tydzień na lotnisku. Co zarekwirowano podróżnym?


Przed podróżą warto sprawdzić zasady wwozu/wywozu różnych produktów do Polski. Podróżnych przyjeżdżających do Polski spoza Unii Europejskiej obowiązują limity w przywozie wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Zakazany jest przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego.

Podróżni przyjeżdżający do Polski z państw spoza Unii Europejskiej nie weryfikują informacji o tym co i w jakich ilościach mogą ze sobą przywieźć, aby nie narażać się na problemy.

Zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego

Często w bagażach znajdujemy niedozwolone produkty pochodzenia odzwierzęcego. Podróżni, muszą pamiętać, że nie mogą wwozić na teren Unii Europejskiej jakiejkolwiek żywności pochodzenia zwierzęcego. Wyjątkiem są specjalne produkty dietetyczne przeznaczone na użytek własny lub małych dzieci. Przywożona żywność jest konfiskowana i utylizowana.

Zakaz przywozu żywności pochodzenia zwierzęcego stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia chorób do Unii Europejskiej, m.in. ASF i wynika z regulacji unijnych.

Podróżni łamiący zakaz wwozu produktów pochodzenia zwierzęcego płacą mandaty karne.

Więcej informacji o zakazie przywozu żywności pochodzenia zwierzęcego na stronie podatki.gov.pl

Limity przywozu papierosów i alkoholu

Podróżnych wracających do Polski spoza Unii Europejskiej obowiązują inne limity w przywozie wyrobów tytoniowych i alkoholu, niż podróżujących po państwach Unii. Można przywieźć:
  • 200 sztuk papierosów lub 50 sztuk cygar lub
  • 250 g tytoniu
  • 1 litr napoi spirytusowych lub
  • 4 litry win lub
  • 16 litrów piwa.

Doświadczenia z lotniska

W ostatnim tygodniu funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej pełniący służbę na lotnisku mieli do czynienia z różnymi niedozwolonymi towarami w bagażach pasażerów.

W bagażu podróżnej wracającej z Liverpoolu znaleźliśmy 75 opakowań (tzw. wielopaków) markowych skarpetek i 1kg tytoniu. Kobieta nie zgłosiła nic do oclenia i przechodziła" zielonym ciągiem". Towar zarekwirowaliśmy a pasażerka zapłaciła 2 mandaty w kwocie 2.150 zł

W bagażu obywatela Chin znaleźliśmy 600 szt. nadmiarowych papierosów. Papierosy zatrzymaliśmy, a pasażer zapłacił 600 zł mandatu.

W bagażu Polaka wracającego z Wlk. Brytanii znaleźliśmy 3,7 kg sera. Ser został zutylizowany, a podróżny zapłacił mandat w wysokości 550 zł.

W bagażu pasażerki przylatującej z Baku (obywatelki Azerbejdżanu) znaleźliśmy 2,8 kg różnych produktów mięsnych. Zostały one zutylizowane, a pasażerka zapłaciła 600zł mandatu.

Podróżny z Wlk. Brytanii zapomniało zakazie przywozu produktów odzwierzęcych. W jego bagażu znaleźliśmy 2,24 kg sera i 2 kg wyrobów mięsnych. On też musiał oddać produkty do utylizacji i zapłacił 500 zł mandatu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze