Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Co dalej z gabinetem dentystycznym w szkole?Na grudniowej sesji Rady Gminy, Radni Rady Gminy zdecydowali o zakończeniu najmu gabinetu stomatologicznego, znajdującego się dotychczas w szkole w Przecławiu. Sprawa zbulwersowała mieszkańców.

Chodzi o uchwałę Rady Gminy z dnia 1 grudnia 2023 roku. Gabinet o którym mowa, mieścił się w Szkole w Przecławiu od blisko 25 lat! W trakcie swojego funkcjonowania, gabinet odwiedziło blisko 50.000 pacjentów! To ponad 2000 małych pacjentów rocznie.

Mieszkańcy Gminy, mogli w gabinecie tym, jako jedynym w gminie uzyskać nieodpłatną pomoc stomatologiczną dla swoich dzieci w ramach opieki zdrowotnej zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W gabinecie tym, udzielano również specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu protetyki. Również finansowanych przez NFZ. W szkole w Przecławiu uczy się blisko 1000 dzieci.

Dzięki obecności gabinetu w szkole, w trakcie ich pobytu w placówce, siłą rzeczy, przebywali w niej również lekarze (często również ze specjalizacją chirurgiczną). Była to niespotykana sytuacja, aby każdy z tysięcy rodziców dzieci przebywających w szkole, mógł ze spokojem myśleć o tym, że w razie konieczności, pomocy lekarskiej ich dziecku w razie konieczności mógłby udzielić lekarz.

Z tym jednak wg. Gminy Koniec! Nie jest to potrzebne? Radni Anna Sypniewska, Barbara Dąbrowska, Bożena Grzybowska, Grzegorz Małowiecki, Krzysztof Przewoźniak, Tomasz Kufel zdecydowali o nieprzedłużeniu umowy najmu. Zdecydowali o tym, że chcą zakończyć obecność tego gabinetu w Gminie, a z problemem dostępu do Lekarza Stomatologa dla dzieci zostawić rodziców.

Czy tak należy postępować w czasach, kiedy wszyscy, przez nieszczęście jakie na nas spadło, a jakim była pandemia jesteśmy wyczuleni w kwestiach zdrowia? Czy nie było wspaniałą sytuacją to, że w szkole w czasie nauki dzieci, przebywał lekarz, który w przypadku nagłej konieczności mógł udzielić dziecku które by tego potrzebowało pomocy? Czy w czasach, kiedy rodzice z innych szkół, mieszkańcy innych gmin w całej Polsce walczą o obecność w ich szkołach pielęgniarki, higienistki lub stomatologa, Gmina Kołbaskowo powinna pozbywać się lekarza? To tylko kilka pytań które można by postawić w tej sprawie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze