Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Skończyłeś 40 lat? Skorzystaj z pakiety bezpłatnych badań profilaktycznych.


Tylko do końca czerwca można skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu Zapobiegaj 40 Plus dla kobiet i mężczyzn po 40. roku życia. Celem programu jest wczesne wykrywanie chorób układu krążenia oraz nowotworów, jednej z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce. Statystyki pokazują, że w tym wieku ryzyko wystąpienia nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy znacznie wzrasta. Ponadto u osób powyżej 40 roku życia mogą zaostrzyć się także choroby przewlekłe, w tym: układu krążenia, układu trawiennego, układu odpornościowego, układu hormonalnego, układu moczowego, a także choroby skóry i tarczycy. takie jak choroby układu oddechowego. Do tej pory w ramach tego programu w naszym województwie przeprowadzono już ponad 138 000 testów. badanie. Kobiety częściej korzystały z programu – wykonały prawie 83 000 wyszukiwań (82 944) w porównaniu do mężczyzn – o 55,5 tys. mniej wyszukiwań (55 393) (w marcu br. odpowiednio: 4 444 77,8 tys. i 51,7 tys. wyszukiwań).

Jakie badania można wykonać W ramach programu, zgodnie ze wskazaniami uzyskanymi z badania, zostaną wykonane: morfologia krwi obwodowej ze wzorem procentowym i liczbą płytek krwi poziom cholesterolu całkowitego lub profile lipidowe poziom cukru we krwi badania wątrobowe: ALT, AST, GGTP badanie poziomu kreatyniny we krwi ogólne badanie moczu badanie poziomu kwasu moczowego we krwi Badanie na krew utajoną w kale – metoda immunochemiczna (iFOBT).

Zestaw diagnostyczny dla mężczyzn zawiera także test na raka prostaty: PSA – całkowity antygen specyficzny dla prostaty. W zestawie znajdują się także: mierzy ciśnienie krwi, wagę, wzrost, obwód talii oraz oblicza wskaźnik masy ciała (BMI). Aby otrzymać skierowanie na badanie należy wypełnić ankietę. Możesz to zrobić samodzielnie – na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP); dzwoniąc na infolinię 800 100 101 (czynną w godzinach 8:00-18:00); w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej uczestniczącej w programie lub aplikacji MojeIKP. Na podstawie elektronicznego skierowania możesz umówić się na badanie w dowolnej, wybranej przez siebie placówce. Można to zrobić w IKP lub bezpośrednio dzwoniąc do kierownika programu. Na egzamin należy zabrać ze sobą dowód osobisty.

Kto realizuje program? 

W województwie zachodniopomorskim program realizuje 89 pracowni diagnostycznych. W części szczecińskiej województwa najwięcej wykonawców jest w Szczecinie (32); w Stargardzie (3), po 2 podmioty w Bezrzeczu, Goleniowie, Gryfinie, Nowogardzie i Świnoujściu. Po jednym w Mierzynie, Załomiu, Pyrzycach, Choszcznie, Gryficach, Kamieniu Pomorskim i Dębnie.W części koszalińskiej: najwięcej podmiotów jest w Koszalinie (14), w Szczecinku (6), w Kołobrzegu (4), po 2 w Połczynie-Zdroju, Świdwinie i Wałczu; po jednym w Białogardzie; w Sławnie i Darłowie w powiecie sławieńskim; w Będzinie i Bobolicach w powiecie koszalińskim; oraz w Grzmiącej i Wierzchowie w powiecie szczecineckim. 

Wykaz teleadresowy realizatorów programu publikowany jest na stronie internetowej ZOW NFZ: www.nfz-szczecin.pl/ w aktualnościach Dla Pacjenta (https://www.nfz-szczecin.pl/viac4_news_3595_realizatorzy_programu_profilaktyka_40_plus_w_wojewodztwie_zachodniopomorskim.htm)

Jak przygotować się do testów? 

Większość badań krwi należy wykonywać na czczo, czyli przed pierwszym posiłkiem, w godzinach od 7::00 do 9::30. Dzień przed egzaminem należy spożyć wcześniej Lekką kolacje do godz. 18:00 – bez mięsa i bez alkoholu (przerwa na posiłek o 13:00). Przed planowym badaniem moczu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu ciał białkowych i ketonowych lub zwiększyć jego stężenie. Należy również dokładnie przemyć okolice ujścia cewki moczowej ciepłą wodą bez użycia środków czyszczących i dezynfekcyjnych. Należy powstrzymać się od stosunku płciowego przez co najmniej jeden dzień przed planowanym oddaniem moczu w celu przeprowadzenia badania. Materiałem do badania jest poranny mocz pobierany ze środkowego strumienia, który należy przechowywać w sterylnym pojemniku zakupionym w aptece.

Badania i dalsze kroki Program Profilaktyki 40 Plus umożliwia wykonanie bezpłatnego zestawu badań pomagających zdiagnozować chorobę. Jeżeli wyjściowe wyniki badań budzą wątpliwości, lekarz może skierować pacjenta do dalszej diagnostyki lub konsultacji z innymi specjalistami, np. onkologiem, diabetologiem, reumatologiem czy kardiologiem.

Odnowienie testów po 12 miesiącach Osoby, które skorzystały z programu, mogą powtórzyć testy po upływie co najmniej 12 miesięcy od poprzednich testów. Druga linia bazowa jest generowana automatycznie z systemu (w ciągu siedmiu dni) dla tego samego zakresu testowego co poprzednio. Nie ma potrzeby ponownego wypełniania ankiety.

Prześlij komentarz

0 Komentarze