Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Pierwsza sesja zachodniopomorskiego sejmiku.


Olgierd Geblewicz pozostaje marszałkiem województwa, a Teresa Kalina przewodniczącą zachodniopomorskiego sejmiku. To najważniejsze rozstrzygnięcia inauguracyjnej sesji VII kadencji samorządu województwa. Decyzje zapadły podczas pierwszej części obrad, które odbyły się we wtorek, 7 maja 2024 roku. Posiedzenie będzie kontynuowane w czwartek, 9 maja br. Wówczas to nastąpi wybór składu Zarządu Województwa.

Olgierd Geblewicz (Koalicja Obywatelska) ponownie został marszałkiem województwa Poparło go 19 z 30 obecnych na sali radnych. Na jego kontrkandydata Marka Subocza głosowało 10 radnych.

– Z wielkim wzruszeniem i odpowiedzialnością przyjmuje ten wybór i misję tworzenia Zarządu Województwa, bo wówczas będę pełnoprawnym marszałkiem siódmej kadencji. To jest zaufanie od sił prosamorządowych. Będę starał się kształtować Zarząd Województwa i prowadzić sprawy regionu tak jak wyznaczy sejmik. Nasi wyborcy obdarzyli nas wielkim zaufaniem, szczególnie mnie, dlatego serdecznie im dziękuję. Otrzymałem rekordową liczbę 48876 głosów. To gigantyczne zobowiązanie. Dziś jest moment, kiedy jesteśmy w cieniu świętowania obecności Polski w Unii Europejskiej. Ważną rolę odegrał tu samorząd województwa. Na Pomorzu Zachodnim każde euro zainwestowaliśmy bardzo mądrze. Jesteśmy daleko od Warszawy, dlatego ten sukces smakuje podwójnie. Wszystko dzięki naszej determinacji, ale przede wszystkim sile naszych mieszkańców. Nie zawiedźmy ich. Za pięć lat chce zostawić region jeszcze piękniejszy i jeszcze lepszy. Ślubowanie jest momentem wyjątkowym, choć mam już 22-letnie samorządowe doświadczenie. Otrzymane dziś wotum zaufania jest dla mnie budujące i mobilizujące – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Jednocześnie marszałek Geblewicz podziękował odchodzącemu Zarządowi Województwa za dotychczasową wspólną pracę oraz poprosił o przerwę w obradach sejmiku do godziny 12 w czwartek 9 maja 2024 roku.

– Wówczas nastąpi wybór członków Zarządu Województwa – dodał Olgierd Geblewicz.

Przewodniczącą sejmiku została Teresę Kalinę (Koalicji Obywatelska). Za jej kandydaturą głosowało 20 radnych, 9 wstrzymało się, a 1 głos był przeciw.

– Dziękuję za zaufanie, dziękuję za wybór – powiedziała Teresa Kalina.

Pierwsza sesja sejmiku województwa w kadencji 2024-2029 rozpoczęła się od wręczenia zaświadczeń o wyborze na radnego. Radni złożyli także ślubowanie.

– Dziś mamy wielkie święto demokracji, bo samorząd to najlepsze rozwiązanie dla lokalnych społeczności. Od waszych decyzji zależy zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój i szczęście mieszkańców. Sprawujcie mandat jakbyście czynili to dla siebie i swoich najbliższych – mówił do nowo wybranych radnych województwa Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski.

Notki biograficzne nowo wybranego marszałka województwa i przewodniczącej zachodniopomorskiego sejmiku:

Olgierd Geblewicz – magister prawa i ekonomii z ponad 20-letnim stażem samorządowym. Od 2010 roku marszałek województwa, od 2016 roku prezes Związku Województw RP, a od 2011 roku członek Europejskiego Komitetu Regionów, posiada doświadczenie w sektorze finansowo-bankowym i w zakresie gospodarki komunalnej, które zdobył będąc m.in. prezesem szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Teresa Kalina – absolwentka historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, nauczycielka, w latach 1991-2004 wicedyrektorka Szkoły Podstawowej nr 59 w Szczecinie, a następnie dyrektorka Gimnazjum nr 29 w Szczecinie, działaczka samorządowa, przewodnicząca zachodniopomorskiego sejmiku w latach 2014-2018 i ponownie od 2023 roku.

Prześlij komentarz

0 Komentarze