Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Północna Izba Gospodarcza: Polska nie jest gotowa na czterodniowy tydzień pracy.
W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej - na ten moment - polska gospodarka nie jest gotowa na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Przedsiębiorcy są otwarci na rozmowy o zmianach w prawie pracy i kodeksie pracy.

Najpierw dialog z przedsiębiorcami, a potem decyzje. Przedsiębiorcy o krótszym tygodniu pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej w ostatnich dniach zapowiedziało rozpoczęcie prac nad ustawą dotyczącą zmian w kodeksie pracy, która jeszcze w tej kadencji sejmu ma wejść w życie. Warianty analizowane to czterodniowy tydzień pracy lub siedmiogodzinny dzień pracy.

- Przedsiębiorcy mają poważne zastrzeżenia, co do trybu konsultacji tak rewolucyjnych dla gospodarki pomysłów. Nie odżegnujemy się od tezy, że zmiany są konieczne. Przede wszystkim konieczny jest tutaj dialog z przedsiębiorcami. Nie chcemy powrotu do znanych nam, niezbyt pozytywnych zwyczajów, że najpierw mówi się, że zmiana będzie, a potem dopiero deklaruje ewentualne konsultacje – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

„Czterodniowy tydzień pracy jest niemalże niemożliwy do wprowadzenia”

Deklaracje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ostatnich dniach mocno rozgrzewają opinię publiczną. Według deklaracji do końca 2027 roku jeden z wariantów ma wejść w życie: krótszy tydzień pracy lub krótszy dzień pracy.

- Zmiany są naturalną koleją rzeczy. Tyle, że w tym temacie, podobnie jak w temacie płacy minimalnej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powinno postawić na dialog z przedsiębiorcami. Powiedzielibyśmy wtedy, że przy obecnej sytuacji gospodarczej i przy wielu brakach kadrowych w niektórych dziedzinach gospodarki czterodniowy tydzień pracy jest niemalże niemożliwy do wprowadzenia – mówi Hanna Mojsiuk.

– Wyobrażam sobie wprowadzenie krótszego dnia pracy. To jest rzecz do dyskusji. Takie zmiany muszą być zawsze dokładnie przeliczone. Mowa o kosztach przedsiębiorców, ale także logistyce pracy poszczególnych gałęzi gospodarki np. przemysłu, transportu czy handlu – dodaje Hanna Mojsiuk.

Póki co firmy, które ramowo wprowadzały czterodniowy tydzień pracy nie znajdowały wielu naśladowców.

- Nawet firmy sektora IT przyznają, że czterotygodniowy tydzień pracy obniża efektywność pracy. Takie zmiany muszą być więc wprowadzone, gdy przedsiębiorstwa będą mogły sobie na takie spadki np. w produkcji pozwolić – dodaje Hanna Mojsiuk.

Wiele krajów europejskich testuje nowe rozwiązania na rynku pracy. Północna Izba Gospodarcza opowiada się za stopniowymi i uporządkowanymi zmianami.


Wiele opcji zmian w kodeksie pracy jest na stole. Przedsiębiorcy oczekują dialogu

Eksperci nie mają wątpliwości, że wszelkie zmiany powinny być poprzedzone kompleksowymi konsultacjami.

- Nie da się takich zmian wprowadzić na „łapu-capu”. Wszelkie zmiany należy skonsultować z przedsiębiorcami, ale zapytać także pracowników czy mają takie oczekiwania. Wyobrażam sobie wprowadzenie krótszego dnia pracy, ale może wówczas trzeba zweryfikować czy wówczas nie skasować obowiązkowej 15 minutowej przerwy w czasie dnia pracy. Słyszałem także o propozycji czterodniowego tygodnia pracy, ale w trybie zmianowym, czyli jedni pracują od poniedziałku do czwartku, ale inni też od czwartku do niedzieli – mówi Kamil Zieliński, ekspert rynku pracy.

- Czterodniowy tydzień pracy ładnie brzmi, ale organizacyjnie to wielkie wyzwanie – dodaje ekspert. Swoje wątpliwości mają również inni eksperci Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

- Jest wiele firm, które organizacyjnie i finansowo nie byłyby w stanie udźwignąć tych zmian. Będzie to prowadziło do poszukiwania przez przedsiębiorców nowych rozwiązań, w tym szerszej automatyzacji czy stosowania sztucznej inteligencji. Wszyscy jesteśmy zgodni, że mniejsza ilość pracy jest znakiem czasu. Mam jednak wątpliwości, co do czasu, gdy te zmiany są wprowadzane. Od 2020 roku niepewność gospodarcza stale towarzyszy przedsiębiorcom. Nowe regulacje w trudnych czasach to nie jest dobry pomysł – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, ekspert gospodarczy, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski.

Prześlij komentarz

0 Komentarze