Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Akcja Czysta Odra 2024 [video] [foto]


Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i kwietnia ruszyło posprzątać Odrę oraz jej dopływy. 

W akcjach brały udział: samorządy, gminy, sołectwa, druhny i druhowie z OSP, WOPR, szkoły, Straż Rybacka, wędkarze, kajakarze, harcerze, wodniacy, organizacje społeczne i przedstawiciele wielu firm oraz mieszkańcy nadrzecznych miejscowości. 

Usunięto z rzek aż 165 ton śmieci!, które już nie zatrują wodnego środowiska i Bałtyku! Śmieci stanowią wciąż ogromy problem zanieczyszczenia rzek w Polsce oraz Bałtyku. Aż 80% śmieci w morzu pochodzi z lądu i właśnie do morza spływa rzekami.

Tegoroczne akcje były prowadzone od źródeł Odry w czeskich Morawach aż do Bałtyku, m.in w Wolińskim Parku Narodowym. Blisko 200 akcji sprzątania odbyło się nad Odrą oraz na Olzie, Małej Panwi, Stobrawie, Baryczy, Warcie, Inie oraz na: Opawie, Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Bobrze i Nysie Łużyckiej. Dzięki wsparciu Credit Agricole Bank Polska i EFL - Wiedza i Biznes zostały ufundowane granty dla grup sprzątających. Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który od ponad 20 lat organizuje akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem. Regionalnie akcję koordynowały profesjonalne organizacje: Stowarzyszenie Wywrotka w Szczecinie - Krzysztof Sowa , KPWK w Krośnie Odrzańskim - Wojciech Kliszewski , EKO-UNIA we Wrocławiu - Anna Adamczyk i Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki Dzielą - Odra Łączy" w Kędzierzynie Koźlu - Ania Piróg-Nowak .


Tegoroczna edycja Akcji Czysta Odra była połączona z finałem akcji #ODROdzenie, w ramach której odbudowywana jest bioróżnorodność Odry po katastrofie z roku 2022. Dzięki zbiórce społecznej i wsparciu finansowym tysięcy darczyńców oraz Fundacji DODO z ZOO Wrocław , Credit Agricole Bank Polska , EFL - Wiedza i Biznes , fundacji WROC ma MOC i HP Inc wyhodowano blisko 1,5 mln! rybek m.in szczupaków i sandaczy , które zostały wpuszczone przez specjalistów z PZW Szczecin i Zielona Góra do Odry oraz jej dopływów. 
Prześlij komentarz

0 Komentarze