Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Wybory samorządowe 2024. Jak wyglądają karty do głosowania?


Niebieski, żółty, różowy i szary - to kolory kart do głosowania w wyborach samorządowych, które odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia.

Wybory samorządowe zarządzone w dniu 29 stycznia 2024 przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na dzień 7 kwietnia. Druga tura odbędzie się 21 kwietnia. W wyborach tych wybierani będą wójtowie gmin, burmistrzowie.

Różowe tło. Wójt, burmistrz, prezydent
Karta do głosowania w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajduje się skrót nazwy komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu - o ile ma on taki symbol. Głosujemy poprzez postawienie znaku "x" tylko przy nazwisku jednego kandydata. Znak "x" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.

Szare tło. Rada gminy
W przypadku wyborów do rady gminy, tło na karcie do głosowania będzie szare. Aby oddać głos, należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postaw znak "x" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

Żółte tło. Rada powiatu
Karta do głosowania do rady powiatu ma kolor żółty. W przypadku głosowania do rady powiatu także należy znaleźć listę kandydatów, na którą chcemy zagłosować i postawić znak "x" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

Niebieskie tło. Sejmik Głosy na kandydatów do sejmiku województwa oddamy na karcie w kolorze niebieskim. Lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00.

Prześlij komentarz

0 Komentarze