Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Wsparcie programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła”


Realny wzrost wynagrodzeń dla instruktorów sportowych i do 25 tys. zł na sprzęt sportowy dla szkół - nabór do Programu Aktywna Szkoła trwa do 19 kwietnia. 

Program „Aktywna Szkoła” to największy projekt sportu powszechnego w historii Ministerstwa Sportu i Turystyki. Projekt ma na celu poprawę sprawności fizycznej i zachęcenie do regularnego podejmowania aktywności przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, ale również dorosłych, poprzez wykorzystanie szkolnej i samorządowej infrastruktury oraz zapewnienie opieki wykwalifikowanej kadry.

Główne filary projektu realizowane będą jako:
  • Aktywny Weekend – bezpłatne zajęcia sportowe w weekendy na szkolnych i samorządowych obiektach sportowych
  • Aktywny Orlik – zajęcia 7 dni w tygodniu dostępne dla każdego
  • Aktywny do Kwadratu – od września 2024r. pozalekcyjne zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Jednym z kluczowych rozwiązań tego programu jest zwiększenie liczby godzin pracy osób realizujących zajęcia i pokrycie całości wynagrodzenia ze środków Ministerstwa. Znacząco wzrosną też stawki wynagrodzeń za prowadzenie zajęć.

Motywacją do uruchomienia programu były także wyniki badań przeprowadzone w 2023 roku. Z ankiety zleconej przez resort, pod nazwą „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzonej w 5926 szkołach w Polsce, wynika że blisko 90% z tych szkół posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana. Dzięki Aktywnej Szkole sytuacja zmieni się na lepsze. Dodatkowo zakwalifikowane szkoły mają szansę na dodatkowe 25 tys. zł na sprzęt sportowy.

- To pierwszy tak kompleksowy program, który bierze pod uwagę wszystkie istotne elementy dla rozwoju aktywności fizycznej w polskich samorządach i szkołach. Cieszymy się, że doświadczenia naszej organizacji w projektach ogólnopolskich będę teraz wykorzystane w zadaniu o tak dużej skali. Liczymy już dziś na dobrą współpracę ze wszystkimi, którzy razem z nami chcą pozytywnie wpływać na zdrowie i rozwój fizyczny Polek i Polaków – tych młodych i nieco starszych – mówi Rafał Wosik – Prezes Fundacji Orły Sporu, której powierzono realizację Programu Aktywna Szkoła.

Resort sportu zakłada, że program „Aktywna Szkoła” będzie finansowo wspierać samorządy w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej nie tylko wśród uczniów, ale także całych rodzin - oferta jest wielopokoleniowa.

Zgłoszenia do Programu Aktywna Szkoła odbywają się poprzez Jednostki Samorządu Terytorialnego i przyjmowane są do 19.04.2024 r. do godziny 23.59. W przypadku niewykorzystania pełnego budżetu przewidzianego na realizację zadań w ramach Programu planowane jest uruchomienie naboru stałego.

Szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie www.aktywnaszkola.pl oraz pod numerem telefonu +48 537 255 791.

Prześlij komentarz

0 Komentarze