Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Wakacje we własnym, kwiatowym raju Łatwe w pielęgnacji pelargonie tworzą wakacyjny nastrój


Nie trzeba już szukać kompromisu między spędzaniem wakacji na własnym balkonie czy w SPA. Pandemia COVID-19 odkryła przed nami, że odpoczywanie w domu kryje w sobie wiele zalet i od tego czasu chętniej decydujemy się na taką formę relaksu. Odchodzi stres związany z pakowaniem, podróżą, aklimatyzacją w nowym miejscu i dlatego można w pełni cieszyć się urlopem już od pierwszego dnia. Tym bardziej, jeśli balkon, patio lub ogród są odpowiednio zaprojektowane i tworzą kwiatową oazę, która sprzyja odprężeniu. Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) prezentują wakacyjne przystanie z łatwymi w pielęgnacji pelargoniami i zdradzają, dlaczego te rośliny są idealnym wyborem dla osób, które w słoneczne, letnie dni bardziej od prac ogrodowych preferują błogie lenistwo.

Śródziemnomorski nastrój z pelargoniami

Już sam widok pelargonii przywołuje wakacyjny nastrój. Trudno się temu dziwić, ponieważ te balkonowo-rabatowe rośliny są bardzo popularne w gorących, ale również chłodniejszych regionach Europy. Dzięki południowoafrykańskiemu pochodzeniu są w stanie wytrzymać intensywne upały. Nawet ekstremalne temperatury i tymczasowe susze im nie szkodzą. W połączeniu z roślinami kochającymi słońce i ciepło, takimi jak palmy czy drzewka cytrusowe, tworzą śródziemnomorską atmosferę, która nie może równać się z żadnym wakacyjnym miejscem na południu.

Aby stworzyć prawdziwą, wakacyjną przystań we własnym ogrodzie, na balkonie lub tarasie, oprócz kwitnących pelargonii, potrzebne są na przykład meble rattanowe, dodatki z rafii, kolorowe poduszki i miłe w dotyku koce. Dzięki nim można zaaranżować salon na świeżym powietrzu w stylu boho.

Można pokusić się też o zainstalowanie przenośnego basenu, żeby urozmaicić sobie urlop.

Meble DIY i samodzielnie wykonane donice

Osoby, które wolą spędzać wakacje w domu, często poświęcają dużo czasu na projektowanie własnego otoczenia. Własnoręcznie wykonane meble i donice są czymś więcej niż tylko dekoracją. Sprawiają, że przestrzeń na zewnątrz staje się wyjątkowa i przytulna. Najważniejszą zaletą jest możliwość aranżowania jej według własnych upodobań i potrzeb.

Samodzielnie wykonana, zadaszona ławka przypomina tradycyjny, plażowy kosz. Zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem, dzięki czemu jest idealnym miejscem na przytulny odpoczynek w ogrodzie. Kolorowe pelargonie w doniczkach i koszach połączone z dekoracyjnymi akcesoriami, tworzą wakacyjny klimat.

Cięte pelargonie w wazonach na półce lub w ręcznie wykonanej dekoracji ściennej, zapewniają dodatkową dawkę kwiatowej magii. Ta ostatnia aranżacja choć wygląda na skomplikowaną jest naprawdę prosta do wykonania. Wystarczy gorącym klejem przymocować probówki do okrągłych, marmurowych tacek, napełnić je wodą, umieścić w nich cięte pelargonie i przymocować całość do ściany za pomocą specjalnych zawieszek do talerzy.

Przycinanie lub zrywanie kwiatów nie stanowi problemu dla pelargonii a wręcz stymuluje je do wytwarzania nowych.

Pelargonie: efektowne, łatwe w utrzymaniu

Pelargonie to idealny wybór dla osób, które wolą spędzać słoneczne, letnie dni relaksując się, zamiast pielić grządki. Rośliny te kwitną obficiej, dłużej niż większość letnich kwiatów, są zaskakująco mało wymagające i wyjątkowe odporne. Dużo słońca, regularne podlewanie i mnóstwo składników odżywczych to wszystko, czego potrzebują, aby wytwarzać nowe kwiaty od wiosny do jesieni.

Tu pojawia się pytanie co się z nimi stanie, jeśli wyjedziemy na kilka dni i nie mamy nikogo, kto mógłby się nimi zająć. Dla pelargonii to żaden problem. Oczywiście regularne podlewanie sprzyja powstawaniu nowych kwiatów. Niemniej magazynują one dużo wilgoci w swoich łodygach i mięsistych liściach i z łatwością radzą sobie bez wody przez kilka dni. Automatyczne systemy nawadniania i skrzynki parapetowe z wbudowanymi zbiornikami na wodę zmniejszają ilość wymaganego podlewania i zapewniają, że pelargonie są utrzymywane w najlepszej kondycji, nawet gdy jesteśmy przez dłuższy czas poza domem. Umieszczenie pelargonii w cieniu również zmniejsza ich zapotrzebowanie na wodę. Na czas dłuższej nieobecności można również przyciąć pelargonie. Nawet jeśli ich wygląd tymczasowo ucierpi, po przycięciu odrosną jeszcze silniejsze.

Prześlij komentarz

0 Komentarze