Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Przedsiębiorcy apelują: zmiany w składce zdrowotnej jak najszybciej


Przedsiębiorcy oczekują konkretnych decyzji i zarysowanej perspektywy czasu, gdy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu. Jesteśmy otwarci na dyskusje i konsultacje z Rządem. Chcemy aby przedsiębiorcy nie tracili ogromnych pieniędzy i nie wkręcali się w spirale zadłużenia na skutek wprowadzenia tego parapodatku przez poprzedni rząd – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

  • 12 kwietnia ze szczecińskimi przedsiębiorcami spotkał się Rzecznik MŚP Adam Abramowicz
  • W ramach dyskusji przedsiębiorcy mogli się wypowiedzieć na temat proponowanych przez rząd zmian w składce zdrowotnej a także zawartej w umowie koalicyjnej obietnicy, iż zwolnienie chorobowe pracownika od pierwszego dnia będzie opłacane ze środków ZUS.
  • Przedsiębiorcy są gotowi do rozmowy o poszukiwaniu optymalnych rozwiązań w zakresie „odkręcania Polskiego Ładu”. Takie działanie musi się jednak opierać na konkretach, a nie na teoretycznych propozycjach
  • Zmiany w składce zdrowotnej powinny mieć miejsce jak najszybciej. Wizja „styczeń 2025” dla wielu przedsiębiorców nie jest satysfakcjonująca

Dobre symptomy i niepokojące symptomy

Obecna Składka Zdrowotna jest parapodatkiem, który silnie dotyka sektor MŚP i powoduje nadmierne obciążenie wielu firm, szczególnie małych. Północna Izba Gospodarcza jako jeden z priorytetów przedsiębiorców dla nowego Rządu RP wskazała zmiany w składce zdrowotnej.

- Proponowane przez Ministerstwo Finansów w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia zmiany w składce zdrowotnej obniżały ją do kwoty stałej 9% z 75% płacy minimalnej w przypadku opodatkowania podatkiem wg. zasad ogólnych. W przypadku wyboru podatku liniowego 19% składka ta miałaby być taka sama jak w przypadku opodatkowania wg. skali do osiągnięcia dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia a powyżej płacona w wysokości 4,9% składki zdrowotnej – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska, ekspert podatkowy.

Takie zmiany zostały przyjęte pozytywnie w przypadku podatku wg. zasad ogólnych – oraz jako idące w dobrym kierunku w pozostałych formach opodatkowania. Przedsiębiorcy mają jednak swoje sugestie.

- Postulaty jakie wysunięto na spotkaniu dotyczyły uproszczenia wyliczeń składkowych dla wszystkich form opodatkowania tak by przewidywalność obciążeń pozwoliła obniżyć koszty obsługi biznesu. Złożona w kampanii wyborczej obietnica przywrócenia składki ryczałtowej 2 / 2 mogłaby zostać spełniona, gdyby wszystkie formy rozliczeń podatkowych zostały obciążone w taki sam sposób – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska.

- Pojawiające się zarzuty, że przedsiębiorcy płacą niższe składki na ubezpieczenie zdrowotne niż najniżej zarabiający jest argumentem chybionym, bowiem w przypadku wynagrodzenia minimalnego składka na ubezpieczenie zdrowotne jest liczona po potrąceniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe płacone przez pracownika. Wynagrodzenie brutto jest pomniejszane o 13,71% i dopiero od tej kwoty pobierana jest składka zdrowotna. Redystrybucję dochodów najwyżej zarabiających można zaś realizować innymi metodami np. podnosząc stawki podatku ryczałtowego a nie manipulując przy zwiększaniu oprocentowania składki zdrowotnej – mówi Agnieszka Zamaro-Wiśniewska.

Problemem pozostaje także tempo prac nad zmianami w składce zdrowotnej

-Chcemy przyspieszenia prac nad zaproponowanymi zmianami, bowiem przepisy sankcjonujące powinny być ogłoszone jeszcze w bieżącym roku, tak by mogły obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Obecnie poza ogłoszeniem propozycji nie pojawiły się projekty ustaw. Mając na uwadze proces legislacyjny zmiany mogą nie być procedowane przed przerwą wakacyjną. My już po prostu nie mamy czasu na tak długie oczekiwanie na zmiany – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie podpisuje się pod postulatami Rzecznika MŚP Adama Abramowicza w temacie składki zdrowotnej. W najbliższych tygodniach przygotujemy pismo do Ministra Finansów oraz Ministra Zdrowia w sprawie oczekiwań przedsiębiorców w tym zakresie.

Prześlij komentarz

0 Komentarze