Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

O Urzędzie Marszałkowskim i atrakcjach turystycznych Pomorza Zachodniego w polskim języku migowym


Zachodniopomorski Oddział Polskiego Związku Głuchych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim przygotował filmy w polskim języku migowym. Materiały dotyczą pracy urzędu, sejmiku oraz atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego.

Polski język migowy (PJM) jest językiem wizualno-przestrzennym używanym w codziennej komunikacji przez społeczność Głuchych. Wielka litera w zapisie słowa Głusi wskazuje, że społeczność ta postrzegana jest jako mniejszość językowa.

– Materiały video dotyczące działalności Urzędu Marszałkowskiego i Sejmiku wynikają z ustawy o zapewnieniu dostępności, ale pozostałe filmiki są wynikiem rozmów, ustaleń i pomysłów na temat tego, co warto dodatkowo udostępnić osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym – mówi Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.

W efekcie, obok filmów dotyczących zadań urzędu i sejmiku powstał materiał o skonsolidowanej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego i aplikacji rowerowej „Pomorze Zachodnie”. PZG opatrzył również ścieżką polskiego języka migowego spoty promocyjne regionu, ukazujące atrakcje turystyczne naszego województwa.

Dla Głuchych Polaków posługujących się polskim językiem migowym jako językiem ojczystym, język polski jest językiem obcym, który poznają tylko w jakimś stopniu. Stąd, choć potrafią pisać w języku polskim, mogą robić błędy gramatyczne typowe dla obcokrajowców.

– Przetłumaczenie filmów na polski język migowy jest bardzo ważne dla osób niesłyszących i niedosłyszących, ponieważ pozwala im to na pełną informacje o sprawach związanych z regionem – mówi Maja Kamińska-Kołota, Prezes Zarządu Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych.

Z filmami można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej ROPS w zakładce Filmy informacyjne w Polskim Języku Migowym oraz w serwisie YouTube Pomorza Zachodniego.

To kolejne działanie urzędu na rzecz zwiększenia dostępności urzędu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ubiegłym roku Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego został doceniony w konkursie LODOŁAMACZE. To największy i najdłużej działającym konkurs w Polsce, który propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby poprzez pokazywanie dobrych praktyk.

Województwo Zachodniopomorskie zostało docenione za dostosowanie skonsolidowanej siedziby do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W nowej siedzibie korytarze są szerokie i pozbawione barier, na każdej kondygnacji znajdują się dostosowane toalety. Również pomieszczenia socjalne dostępne są dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto punkty obsługi, czyli recepcja oraz punkt przyjmowania korespondencji posiadają obniżone blaty, a w obu budynkach znajdują się elementy kontrastowe, ścieżki naprowadzające i pola uwagi systemu FON, plany tyflograficzne oraz oznaczenia w alfabecie Braille’a.

W urzędzie zatrudniona jest osoba znająca język migowy.

Prześlij komentarz

0 Komentarze