Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza wyłudzająca VAT w obrocie polimerami i stalą


Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w obrocie polimerami i stalą. 16 osób usłyszało już zarzuty. Uszczuplenia w podatku VAT wynoszą ok. 50 mln zł. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Kontrole celno-skarbowe

Ustalenia analityków pozwoliły na wszczęcie kontroli celno-skarbowych
i śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w obrocie polimerami i stalą.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie prowadzą 16 kontroli celno-skarbowych, w których szacowana kwota ustaleń wynosi 50 mln zł. Wydaliśmy trzy decyzje zabezpieczające na kwotę 7,4 mln zł.

Produkowali puste faktury

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej działali w latach 2022-2023. W tym czasie wprowadzali do obrotu nierzetelne faktury oraz podrobione i poświadczające nieprawdę dokumenty, które miały potwierdzać transakcje polimerami i stalą.

W trakcie postępowania prokurator ustalił, że członkowie grupy produkowali tzw. „puste faktury” wykorzystując do tego podmioty gospodarcze zarejestrowane na tzw. „słupy”, które nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej. Na podstawie tych faktur składali nierzetelne deklaracje podatkowe pomniejszając w ten sposób faktyczne należności podatkowe. Skarb Państwa mógł ponieść z tego tytułu ok. 50 mln zł straty.

Środki zapobiegawcze

Zatrzymaliśmy siedem osób podejrzanych w śledztwie. Przeszukaliśmy biura i mieszkania na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec jednego podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze - poręczenia majątkowe w kwocie 320 tys. zł oraz dozór Policji. Zabezpieczyliśmy też sztabki srebra, monety kolekcjonerskie oraz gotówkę w różnych walutach o wartości 350 tys. zł> prokurator postanowił też o dokonaniu zabezpieczeń majątkowych na nieruchomościach podejrzanych w kwocie 5,5 mln zł.

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił dotychczas 16 osobom zarzuty dotyczące m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia podatku VAT, fałszerstwa faktur (zbrodnia vatowska) oraz prania pieniędzy.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności. Osobom, którym prokurator zarzucił popełnienie tzw. „zbrodni vatowskiej” grozi kara pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych prokurator dokonał zabezpieczeń na mieniu podejrzanych w wysokości ponad 9,6 mln zł.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Prześlij komentarz

0 Komentarze