Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Nowa pracownia w ZCO dzięki sprzętowi z WOŚP [foto]


Dzięki wsparciu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w ramach 31 Finału, którego hasłem było "Chcemy wygrać z sepsą!” w strukturze naszego szpitala utworzyliśmy Pracownię Diagnostyki Mikrobiologicznej.

Pracownia wyposażona w sprzęt najnowszej generacji daje możliwości przyspieszenia diagnostyki zakażeń sepsą. Czas oczekiwania na wyniki możemy znacznie skrócić w porównaniu do metod konwencjonalnych. Dzięki temu mamy możliwość szybszego zastosowania leczenia celowanego, ukierunkowanego na drobnoustrój, uzyskując szybciej oczekiwany efekt kliniczny.

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, w ramach wsparcia walki z sepsą, otrzymało od WOŚP:
  • spektrometr masowy (MALDI TOF) BIOTYPER do identyfikacji mikroorganizmów pozwalający na bardzo szybką identyfikację przy zastosowaniu zaawansowanej technologii na podstawie profili białkowych, z użyciem jonizacji laserowej,
  • automatyczny system do posiewu krwi,
  • analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności typu multiplex PCR,
  • system automatyczny do ilościowego oznaczania lekowrażliwości (MIC),
  • komorę laminarną.

Od wykrycia pierwszych objawów sepsy do pełnych wyników diagnostyki powinno minąć jak najmniej czasu – mówi dr n med. Bożena Piskuła, specjalista w dziedzinie mikrobiologii medycznej, kierowniczka Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej - Los pacjenta zależy od wykorzystania krótkiego czasu, jaki lekarze mają na reakcję. Ryzyko zgonu wzrasta o 7% z każdą godziną między początkiem wstrząsu septycznego a dostosowaniem terapii przeciwdrobnoustrojowej. Szybkie ustalenie czynnika etiologicznego i wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku pacjentów onkologicznych ma kluczowe znaczenie.

- Sprzęt od WOŚP znacząco skrócił czas identyfikacji drobnoustrojów co pozwala na jeszcze szybszą i precyzyjniejszą reakcję oraz wdrożenie celowanego leczenia. To ważna informacja dla pacjentów z naszego regionu – dodaje Adrian Sikorski dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii – Nasze wojewódzkie centrum kompleksowego leczenia onkologicznego, jakim jest ZCO, dzięki wsparciu WOŚP zapewnia teraz jeszcze lepsze możliwości prowadzenia terapii, za co serdecznie dziękuję Jurkowi Owsiakowi i wszystkim zaangażowanym w pracę Fundacji.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra z naszymi szpitalami od samego początku. I niech gra, bo dzięki temu każdego roku placówki otrzymują nowoczesny sprzęt, który pozwala szybciej i skuteczniej podejmować akcje ratujące ludzkie życie. Przez ponad 30 lat marszałkowskie jednostki ochrony zdrowia otrzymały od fundacji Jurka Owsiaka aparaturę wartą ponad 55 mln zł. To tysiące bardzo potrzebnych urządzeń dla m.in. oddziałów neonatologicznych, pediatrycznych, laryngologicznych, ortopedycznych, geriatrycznych czy neurologicznych. Właściwie nie ma takiego miejsca, w którym kadra medyczna nie korzysta ze sprzętu opatrzonego czerwonym serduszkiem Orkiestry. To wyjątkowy symbol, bo kojarzony z dobrocią, hojnością i solidarnością z drugim człowiekiem – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Cieszę się też, że na Pomorzu Zachodnim zagościł festiwal Pol’and’Rock, bo to najlepsze podziękowanie dla wszystkich, którzy włączają się w finały WOŚP – dodaje marszałek.

W ubiegłym roku, wspólnie z Regionalną Fundacją Walki z Rakiem w strefie Pomorza Zachodniego na festiwalu prowadziliśmy warsztaty samobadania piersi, badania poziomu ciśnienia i cukru we krwi. Frekwencja na naszym stoisku i zainteresowanie profilaktyką było ogromne.


Prześlij komentarz

0 Komentarze