Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Rusza „Akademia sołtysa”


Jak komunikować sukcesy wsi i sołtysa? W jaki sposób angażować mieszkańców i inspirować do działania? Jakie są skuteczne techniki obniżania temperatury sporów? Na te i wiele innych pytań sołtysi uzyskają odpowiedzi podczas cyklu spotkań informacyjno – szkoleniowych, organizowanych po raz dziewiąty przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Najbliższe odbędzie się z udziałem wicemarszałka województwa Rafała Rosińskiego w dniach 23-24 lutego w Łukęcinie.

- Dbałość o Pomorze Zachodnie to troska nas wszystkich. Szczególna rola w tym zadaniu należy do sołtysów i liderów wsi oraz ich mieszkańców. Lokalni liderzy są blisko życia ludzi, ich radości i problemów. To właśnie z myślą o nich Urząd Marszałkowski po raz dziewiąty organizuje cykl spotkań „Akademia sołtysa” – podkreśla wicemarszałek Rafał Rosiński.

W tym roku w ramach „Akademii sołtysa” zaplanowano trzy spotkania, wszystkie w Łukęcinie. Pierwsze z nich odbędzie się w terminie 23-24 lutego, a kolejne dwa zaplanowane są na 1-2 marca oraz 15-16 marca. Główni adresaci to sołtysi, ale uczestnikami są także członkowie rad sołeckich lub inne osoby zaangażowane społecznie.

Tegoroczny program poświęcony jest kwestiom społecznym. Podczas pierwszego dnia uczestnicy zdobędą wiedzę w zakresie wzmocnienia kompetencji i podniesienia kwalifikacji w obszarze edukacji obywatelskiej w celu tworzenia partnerstw realizujących projekty lokalne. Uczestnicy spotkań wymienią się doświadczeniami w zakresie współpracy lokalnej nakierowanej na rozwój sołectwa.

Na drugi dzień zaplanowane są rozmowy na temat wdrażanych przez Samorząd Województwa programów oraz realizowanych konkursów, w których można pozyskać środki na realizację sołeckich zamierzeń, takich jak „Granty sołeckie”, „Piękna zachodniopomorska wieś”.

Ubiegłoroczne edycje poświęcone były m.in. tematyce zarządzania wsią, profilaktyce przeciwpożarowej i pierwszej pomocy przedmedycznej, a także kwestiom społecznym. Dotyczyły również środowiska, klimatu i ekologii.

- Sołtysi są łącznikami między mieszkańcami swoich sołectw a władzami gminy. Chcą zmieniać swoje „małe ojczyzny” także motywując sąsiadów do rozwoju i poprawy jakości życia. Działając wspólnie budujemy nie tylko nowe place zabaw czy miejsca spotkań, ale poznajemy się nawzajem. I właśnie ten kapitał społeczny to główna siła napędowa zmian. Ogromny w tym udział lokalnego lidera - człowieka, któremu nie tylko „się chce”, ale również potrafiącego sprawić, żeby chciało się innym - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Prześlij komentarz

0 Komentarze