Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom będzie szkolić urzędników z Pomorza Zachodniego.

  

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom będzie szkolić urzędników z Pomorza Zachodniego w ramach europejskiego programu przeciwdziałania narkomanii. Dostarczana jest wiedza wspierająca wdrażanie nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych.

Szkolenie, które odbędzie się w dniach 9-10 maja w Szczecinie, jest kontynuacją wcześniejszych działań Departamentu Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, mających na celu promowanie skutecznej profilaktyki i realizację programów rekomendowanych. Proponowane programy mają charakter systematyczny w obszarach promocji zdrowia psychicznego, profilaktyki uzależnień i profilaktyki innych problematycznych (niebezpiecznych) zachowań wśród dzieci i młodzieży, co potwierdzają Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, Centrum Rozwoju Edukacji i im Instytut Badawczy Psychiatrii i Neurologii.

 Programy są poddawane przeglądowi pod kątem zgodności ze standardami. W ubiegłym roku w szkoleniach, których współorganizatorem jest WWS, wzięło udział 180 osób z całego województwa.

– Zachęcamy zachodniopomorskie samorządy, organizacje pozarządowe i szkoły do wdrażania sprawdzonych i opartych na naukowych badaniach rozwiązań. W 2023 r. na realizację programów rekomendowanych przeznaczyliśmy 204 tys. złotych. Takimi działaniami jak to inwestujemy w zachodniopomorskie kadry – wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

 Efekty? Dla województwa zachodniopomorskiego wskaźnik emisji programów rekomendowanych wyniósł w ubiegłym roku 60,2% i był najlepszym wynikiem wśród województw (dane z raportu KCPU 2023). Proponowanymi programami objętych jest 68 gmin. Dla pozostałych województw ten średni wynik wynosi 43,7%.

 – Ten wynik zmotywował nas do dalszej pracy. Cieszymy się, że możemy się rozwijać i stwarzać możliwości podnoszenia kwalifikacji pracowników samorządu terytorialnego zajmujących się działalnością profilaktyczną – powiedziała Magdalena Pieczyńska, dyrektor Departamentu Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w swojej pracy.

Dr Artur Malczewski z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Narkomanii poprowadzi w Szczecinie szkolenie w ramach Europejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Istnieje 6 stałych sesji poświęconych skutecznej profilaktyce. Uzupełnieniem szkoleń stacjonarnych  będą spotkania online z przedstawicielami KCPU. Zakończą się certyfikatem udziału w szkoleniu z dwóch podstawowych modułów Europejskiego Programu Profilaktyki (EUPC).

 W szkoleniu wezmą udział 24 osoby z Pomorza Zachodniego. Europejski Program Przeciwdziałania Narkomanii to krótkoterminowy program szkoleniowy prowadzony przez Krajowe Centrum ds. Przeciwdziałania i Kontroli Narkotyków, w ramach realizacji europejskiej strategii antynarkotykowej w Unii Europejskiej. Program został przygotowany z myślą o wsparciu wdrażania nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych i podejmowaniu świadomych decyzji o finansowaniu programów profilaktycznych.

 – Dla przedstawicieli władz samorządowych zajmujących się profilaktyką uzależnień szkolenia są dla nich okazją do aktualizacji wiedzy w tej  dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. W ostatnich latach zaobserwowaliśmy znaczący postęp w badaniach naukowych, który dostarczył nam skutecznych narzędzi i pomógł wyeliminować metody, które nie dają już takich samych wyników, jakich oczekujemy – powiedziała Karolina Flacht, wojewódzki ekspert ds. badań naukowych. Informacje o narkotykach i narkomanii w województwie zachodniopomorskim.

 – Nowoczesna profilaktyka musi dostosowywać się do zmieniających się potrzeb społecznych. Jesteśmy świadkami uzależnienia od mediów cyfrowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Dlatego ważne jest ciągłe doskonalenie naszych praktyk i dostosowywanie się do nowych wyzwań, aby skutecznie walczyć z uzależnieniem – dodaje psychoterapeutka Karolina Flacht.

Szkolenie organizowane przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Współorganizatorem jest Departament Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, realizujący wojewódzki program zapobiegania i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz zwalczania narkomanii na lata 2022-2026 .

 Uroczyste otwarcie szkolenia odbędzie się w dniu 9 maja 2024 r. w godzinach 10:00 – 10:15 w sali 146 biura Marszałkowskiego WZ (wejście od ul. Piłsudskiego). Zapraszamy zainteresowane agencje prasowe do udziału w części oficjalnej (otwarcie szkolenia).

Prześlij komentarz

0 Komentarze