Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Dokończono inauguracyjną sesję zachodniopomorskiego sejmiku VII kadencji. Wybrano Zarząd WojewództwaRadni województwa dokończyli przerwane we wtorek, 7 maja 2024 roku pierwsze posiedzenie zachodniopomorskiego sejmiku VII kadencji. Zgodnie z zapowiedzią marszałka Olgierda Geblewicza dokonano wyboru członków Zarządu Województwa. Ponadto w czwartek, 9 maja br. poznaliśmy skład prezydium sejmiku.

Z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem (Koalicja Obywatelska) w Zarządzie Województwa współpracować będzie czterech członków. Wicemarszałkami zostali: Anna Bańkowska (Koalicja Obywatelska) i Jakub Kowalik (Koalicja Obywatelska). Na nowych członków Zarządu powołano Marcina Łapecińskiego (Trzecia Droga) oraz Bogdana Jaroszewicza (Lewica).

Anna Bańkowska odpowiadać będzie za sprawy kultury, turystyki i opieki społecznej. Jakubowi Kowalikowi podlegać będzie m.in. infrastruktura oraz środowisko i klimat. Marcin Łapeciński nadzorować będzie kwestie rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwo. Do zadań Bogdana Jaroszewicza należeć zaś będzie: edukacja, inwestycje, informatyka i bezpieczeństwo.

– Dziękuję za zaufanie dla mnie i zaproponowanych członków zarządu województwa. Zrobimy wszystko, aby współpraca z sejmikiem województwa układa się jak najlepiej. Po raz czwarty mam szansę przestawić nasze planach na lata następne. Pierwszy cel to działania społeczne nastawione na człowieka. Chcemy budować wspólnotę wrażliwą. To głównie obszar zdrowia, w który w ostatnich dwudziestu latach zainwestowaliśmy ponad 1 mld złotych. Pod względem infrastrukturalnym mamy europejskie standardy, a nasza ochrona zdrowia nie jest zadłużona. Dziś borykamy się z gąszczem procedur, słabą wyceną świadczeń i brakami kadry medycznej. Chcemy uwolnienia środków i odciążenia organizacyjnego placówek. Dalej będziemy inwestować, m.in. w Zachodniopomorskie Centrum, Onkologiczne, Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Chcemy tez stworzyć bardzo potrzebne Zachodniopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla młodzieży. Zakładamy współpracę z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym, by kształcić kadry medyczne, które podejmą zatrudnienie w naszych jednostkach ochrony zdrowia – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.– Chcemy, by nasza wspólnota była równa. Myślę tu o prawach kobiet czy o kontynuacji Zachodniopomorskich Małych Skarbów. Potrzebujemy także wspólnoty włączającej osoby z niepełnosprawnościami, stąd planujemy dalszą współpracę z Zakładami Aktywności Zawodowej dającymi na Pomorzu Zachiodnim ponad 700 miejsc pracy. Praca dla tych osób to godność i przywilej. Wesprzemy tzw. sektor „silver economy”, bo potrzebujemy doświadczenia seniorów na rynku pracy. Chcemy także wspólnoty wykształconej, szczególnie na terenach wiejskich i dostosowania edukacji do aktualnych potrzeb – dodał Olgierd Geblewicz.

Wśród kolejnych priorytetowych działań marszałek Olgierd Geblewicz wymienił dalszą poprawę infrastruktury sportowej czy inwestycje w kulturę. Zaznaczył również, że kontynuowane będą takie programy jak: Społecznik, Granty dla działkowców, Granty Sołeckie i Osiedlowe. Ważną rolę odegra Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który stanie się centrum szkolenia na rzecz osób niesamodzielnych. Pomorze Zachodnie ma stać się również liderem zielonych zmian w Europie dzięki rozwojowi w regionie branży offshorowej. Ponadto zaplanowano szeroki pakiet przedsięwzięć w infrastrukturę gospodarczą, logistyczną, drogową, kolejową (dalsza modernizacja taboru), lotniczą (modernizacja lotniska Szczecin-Goleniów) i rowerową (kolejne odcinki tras).

W czwartek poznaliśmy także skład prezydium sejmiku województwa. Do przewodniczącej Teresy Kaliny (Koalicja Obywatelska) dołączyło trzech wiceprzewodniczących. Zostali nimi: Marcin Przepióra (Koalicja Samorządowa OK Samorząd), Janusz Żmurkiewicz (Koalicja Obywatelska) oraz Sebastian Szwajlik (Trzecia Droga).

Prześlij komentarz

0 Komentarze