Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

14 tysięcy par obuwia nie spełniało norm handlowych i bezpieczeństwa


Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 14 tys. par obuwia niespełniających norm europejskich. Buty zawierające substancje niebezpieczne dla użytkowników nie trafią do obrotu.

Zachodniopomorscy funkcjonariusze KAS z Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw Oddziału Celnego w Szczecinie zatrzymali do kontroli kontener z blisko 14 tysiącami par obuwia. Buty miały trafić do odbiorcy z terenu województwa śląskiego (powiat katowicki). Wstępna rewizja kontenera potwierdziła podejrzenia funkcjonariuszy. Brak odpowiedniego oznakowania obuwia jak i specyficzny zapach, który dało się wyczuć po otwarciu kontenera sugerowały, obuwie nie spełnia norm bezpieczeństwa towaru

Oddział celny wystawił decyzję zawieszającą dopuszczenie do obrotu towaru Zawiadomiliśmy również Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, który uznał za konieczne przeprowadzenie badań laboratoryjnych próbek obuwia pod kątem obecności substancji zakazanych, stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników. Badania części z zatrzymanego obuwia przeprowadzone w laboratorium celnym potwierdziły niezgodność pod względem zawartości ołowiu z wymogami prawa, tym samym jako produkt niebezpieczny nie mógł zostać dopuszczony do obrotu.

Pozostała partia obuwia w kontenerze nie spełniała obowiązujących wymagań z uwagi na brak odpowiedniego oznakowania i oznaczenia materiałów, z których towar został wykonany. W przypadku braku odpowiedniego oznakowania możliwe jest przeprowadzenie działań naprawczych i odpowiednie oznakowanie obuwia. Natomiast w przypadku części towaru, w której składzie stwierdzono przekroczone normy zawartości ołowiu importer może złożyć wniosek o zniszczenie towaru bądź odesłać towar do nadawcy.

Prześlij komentarz

0 Komentarze