Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Funkcjonariusz policji wykorzystuje mundur w kampanii wyborczej? Czytelnicy zwracają uwagę.


Prawo całkowicie zabrania wykorzystywania munduru, wyposażenia policyjnego i informacji służbowych w trakcie prowadzonej kampanii wyborczej. Tymczasem jeden z kandydatów na radnego Gminy Kołbaskowo - Damian Orlik, notorycznie fotografuje się w policyjnym mundurze i publikuje zdjęcia na materiałach wyborczych. 

"Damian Orlik - kandydat do Rady Gminy Kołbaskowo" - tak nazywa się strona internetowa na Facebooku na której Damian Orlik informuje o prowadzonej kampanii. W ocenie naszych czytelników jest to materiał wyborczy. Kilkukrotnie pojawiły się tu zdjęcia kandydata w mundurze policyjnym. 

Wczoraj Damian Orlik opublikował post odnoszący się do oświadczenia wójt Małgorzaty Schwarz (kandydują z tego samego komitetu wyborczego), na zdjęciu widzimy kandydata w mundurze. Jak zwracają uwagę nasi czytelnicy, takich wpisów jest więcej - między innymi na stronie była również informacja o spotkaniu z dziećmi w szkole, również w mundurze. 

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wpisy zniknęły już ze strony facebookowej kandydata. 

- Pan Orlik nie jest jedyną osobą, która jest funkcjonariuszem publicznym i kandyduje w wyborach. Ma to tego prawo, ale inni nie wykorzystują munduru, nie lamią prawa. Proszę również zwrócić uwagę na wpis ze spotkania w szkole - czy rodzice wyrazili zgodę na upublicznianie ich wizerunku w kampanii? - pisze do nas nasza czytelniczka. 

Policjant tak jak inny obywatel ma prawo kandydować w wyborach samorządowych i nie tylko. Ale kandydowaniem policjantów w wyborach samorządowych związane jest z art. 7 ust 1. Ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o niektórych uprawnieniach pracowników urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz funkcjonariuszy i pracowników urzędów nadzorowanych przez tego ministra. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 1996 r.) całkowity zakaz wykorzystywania munduru, wyposażenia policyjnego i informacji służbowych w trakcie prowadzonej kampanii wyborczej.Prześlij komentarz

0 Komentarze