Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Wyłudzenia VAT w obrocie meblami - zatrzymano dziewięć osób


Funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali dziewięć osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT w obrocie meblami. Uszczuplenia w podatku VAT wynoszą min. 2,6 mln zł. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Analiza dokumentów w Zachodniopomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Szczecinie pozwoliła na wszczęcie śledztwa dotyczącego m.in. wyłudzeń podatku VAT w zawiązku z produkcją i obrotem meblami.

Szef KAS zablokował konta spółek zaangażowanych w ten nielegalny proceder> Zachodniopomorska KAS wszczęła kontrole celno-skarbowe wobec podejrzanych podmiotów. Szacujemy, że w wyniku tej nielegalnej działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 2,6 mln zł z tytułu uszczuplonego podatku VAT. Wartość brutto kwestionowanych faktur wynosi18 mln zł.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie dotyczy też fałszowania dokumentacji i prania pieniędzy przez zorganizowaną grupę przestępczą w obrocie meblami.

Na podstawie postanowienia Prokuratury Okręgowej w Szczecinie funkcjonariusze KAS weszli do 25 lokalizacji w województwach: wielkopolskim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Przeszukaliśmy m.in. miejsca zamieszkania rzekomych prezesów oraz adresy pod którymi zarejestrowano podmioty uczestniczące w łańcuchach transakcji. Zabezpieczyliśmy telefony komórkowe, komputery, pieczątki, nośniki danych, dokumenty, paszport oraz gotówkę.

Zatrzymaliśmy dziewięć osób. Na wniosek prokuratora, wobec czterech osób, sąd zastosował tymczasowe aresztowania. Wobec pięciu pozostałych zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji i poręczeń majątkowych w kwocie 365.000 zł. Wszystkim zatrzymanym prokurator postawił zarzuty m.in udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowego, fałszerstwa faktur, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT

W czasie przesłuchań zatrzymanych tzw. “słupów” przed budynkiem prokuratury pojawił się jeden z domniemanych współorganizatorów procederu. Został niezwłocznie zatrzymany, a na wniosek prokuratora sąd zadecydował o jego aresztowaniu.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zawiadomił Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o podejrzeniu prania pieniędzy przez podmiot powiązany z grupą przestępczą w wyniku czego dokonano blokady rachunku bankowego podmiotu.

Prześlij komentarz

0 Komentarze