Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Tydzień Zdrowia Kobiet. Poniedziałek - zapobieganie HPV- wirusowi brodawczaka ludzkiego


Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przypadającego 8 marca, Zachodniopomorski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje Tydzień Zdrowia Kobiet.

- Zaczynamy w poniedziałek 4 marca, a kończymy w następny poniedziałek, poświęcając go na profilaktykę dla … prawdziwych mężczyzn - odpowiedzialnych i świadomych swojego zdrowia. W tym czasie nasze mobilne stanowisko zagości w szpitalach w Goleniowie i Drawsku Pomorskim oraz w szczecińskich przychodniach przy Bolesława Śmiałego i Kopernika - informuje Małgorzata Koszur -  Spotkamy się również z uczniami szkoły podstawowej – nie tylko po to, by rozmawiać o ich zdrowiu, ale też o zdrowiu ich mam. Będziemy również pamiętać o paniach i panach odwiedzjących nasze sale obsługi – dla nich przygotowane będzie stanowisko ds. profilaktyki.

4 marca, poniedziałek, profilaktyka HPV – czyli wirusa brodawczaka ludzkiego.

Szczepienie, które chroni przed rakiem

Szczepienie przeciwko HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego zapobiega przede wszystkim rakowi szyjki macicy, który jest niemal stuprocentowo związany z zakażeniem tym wirusem.
Ale HPV jest sprawcą także innych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn (rak odbytu, prącia, pochwy, gardła), ponieważ do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową.


Dlatego szczepionkę przeciw HPV chroniącą nie tylko przed rakiem szyjki macicy, ale też przed innymi nowotworami, podaje się zarówno dziewczętom, jak i chłopcom, zanim zostaną narażeni na ewentualne zakażenie.
W naszym kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat.

Z bezpłatnych szczepionek mogą również skorzystać dzieci do 18 roku życia nieobjęte programem, ale mające od września 2023 roku prawo do bezpłatnych leków. Dla nich (konkretnie dla grup wiekowej 9–11 lat oraz 14–17 lat) dostępna jest bezpłatna szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV, wydawana w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza POZ.

Szczepionki są stosowane w 125 krajach. Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet o 90%. Kobieta, szczepiąc się, zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Szczepienie przeciwko HPV wykonywane jest w przychodni POZ u dziecka zdrowego, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Szczepienia jest dwudawkowe. Odstęp pomiędzy dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Na szczepienie można zapisać dziecko przez Internetowe Konto Pacjenta, przez infolinię 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00) lub w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie Szczepienia przeciw HPV

Prześlij komentarz

0 Komentarze