Header Ads Widget

Najnowsze

6/recent/ticker-posts

Ograniczenia w przywozie produktów z zagranicy. Co zrobić aby nie narazić się na ukaranie?


Przyjeżdżając do Polski z państw spoza Unii Europejskiej należy pamiętać o zakazie przywożenia produktów pochodzenia zwierzęcego. W przywozie papierosów i alkoholu obowiązują określone limity. Można przywieźć tylko pięć gatunków owoców - banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Jeżeli wartość gotówki przekracza równowartość 10 tys. euro. to należy ją zgłosić. 

Podróżując po świecie warto pamiętać co możemy przywieźć do Polski (Unii Europejskiej) i w jakich ilościach. Przekraczając wskazane limity narażamy się na kary finansowe, a wwożone nielegalnie produkty zostaną zatrzymane i zniszczone.

Ostatnie przykłady z lotniska Szczecin-Goleniów

U podróżnego w tranzycie z Korei Południowej, po prześwietleniu w bagażu znaleziono 4 kg wyrobów mięsnych. Podróżnego poinformowano o zakazie przywozu produktów zwierzęcych na teren UE, o konieczności zatrzymania i utylizacji mięsa. Został też ukarany 600 zł mandatem.

U podróżnej w tranzycie z Kanady znaleziono więcej papierosów niż przewidują limity. Poza tym papierosy nie miały znaków akcyzy. Podróżna przewoziła 400 szt. papierosów. Została ukarana 500 zł mandatem, a papierosy zatrzymano do zniszczenia.

W bagażu podróżnego lotu z Wielkiej Brytanii było z kolei 1,2 kg sera żółtego i 0,5 kg masła. Podróżny zapłacił 450 zł mandatu, a żywność została zutylizowana.

Pasażer lotu z Wielkiej Brytanii zamiast dozwolonego 1 l alkoholu przewoził 3 l. Alkohol zatrzymano, a podróżny zapłacił 450 zł mandatu.

Wartość prezentów przywożonych z państw trzecich

W bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z państw trzecich możesz przywieźć prezenty/przedmioty w określonej wartości: w ramach
  • w transporcie lądowym – do równowartości 300 euro;
  • w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro

Do tych wartości nie wlicza się:
  • wartości produktów leczniczych, niezbędnych dla potrzeb podróżnego,
  • wartości bagażu osobistego, importowanego czasowo lub importowanego po jego czasowym wywozie,
  • wartości paliwa znajdującego się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwa znajdującego się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów (paliwa te również stanowią bagaż podróżnego),
  • wartości tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz napojów alkoholowych przywożonych przez podróżnego, który ukończył 17 lat.

Limity w przywozie wyrobów tytoniowych i alkoholi z państw trzecich

Podczas przekraczania granicy UE zachowaj limity przywozowe wyrobów tytoniowych i alkoholi. Limity są uzależnione od rodzaju transportu.

Jeżeli przybywasz do UE transportem lądowym, to możesz przywieźć z podróży:40 papierosów lub
20 cygaretek, lub
10 cygar, lub
50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:200 papierosów lub
100 cygaretek, lub
50 cygar, lub
250 g tytoniu do palenia.

Zwolnienie można stosować do dowolnego połączenia wyrobów tytoniowych, o których wyżej mowa, pod warunkiem, że suma wartości procentowych z poszczególnych norm nie przekroczy 100%.

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przybywasz z krajów poza UE i zachowasz limity:1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka) lub
2 litry alkoholu do 22 % (np. likier) i
4 litry wina oraz
16 litrów piwa.

Płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie

Limity dotyczą też płynów do e-papierosów i wyrobów nowatorskich:

Płyn do papierosów elektronicznych50 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim,
10 mililitrów – w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Wyroby nowatorskie0,04 kilograma - w przypadku podróżnych w transporcie lotniczym lub morskim,
0,008 kilograma - w przypadku podróżnych w transporcie innym niż lotniczy lub morski.

Zwolnienie w ramach tych norm można stosować do dowolnego połączenia płynu do papierosów elektronicznych wymienionych w pkt a) i wyrobów nowatorskich wymienionych w pkt a), pod warunkiem, że suma wartości procentowych wykorzystywanych z poszczególnych zwolnień nie przekracza 100 %.

Przywóz żywności

Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, możesz przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie możesz jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce będziesz musiał wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, musisz oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Nie możesz również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Przewóz dewiz

Środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce możesz przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.

Natomiast jeżeli wjeżdżając do Unii Europejskiej lub wyjeżdżając z niej, przewozisz co najmniej 10 tys. euro, musisz złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji, którym się poruszasz nie ma tu znaczenia.

Prześlij komentarz

0 Komentarze